sobota, 27 lipca 2013

Delikatny szampon - dlaczego warto nim myć włosy?

Na początku drogi ku pięknym i zdrowym włosom warto sięgnąć po delikatny szampon. Delikatny, czyli jaki? W ogólnym rozumieniu - z łagodnymi detergentami, w szerszym także bez podrażniających konserwantów i z solą (Sodium Chloride) możliwie jak najdalej w składzie (sól może podrażniać wrażliwe skalpy). Dobrze, gdyby taki szampon nie zawierał substancji powłokotwórczych (nie potrzeba dodatkowego oblepienia, bo włos i tak nie będzie obdarty ze wszystkiego, jak przy myciu silnymi detergentami).

Delikatnego szamponu najlepiej szukać wśród szamponów dziecięcych lub produktów 2w1, czyli szampon + płyn do kąpieli (Babydream, Hipp, Dulgon). Jednak większość kosmetyków myjących dla dzieci posiada silne detergenty (m.in. Garnier Kids, Bobini, Bambino, Johnson's Baby, Nivea Baby), co moim zdaniem jest jednym wielkim nieporozumieniem. Kosmetyk, który ma umyć delikatną skórę dziecka, tym bardziej niemowlęcia nie powinien opierać się na silnych środkach myjących, które powodują przesuszenie. A wysoko uplasowana sól podrażnienie skóry. Warto więc najpierw sprawdzić skład szamponu dla dzieci niż sugerować się przekonaniem, że skoro dla dzieci to na pewno jest delikatny.

Łagodne detergenty sprawią, że włosy po umyciu nie będą wysuszone, co za tym idzie, dzięki systematycznemu stosowaniu będą robić się gładsze, bardziej nawilżone (nie oczyścimy włosów do cna, co nie znaczy, że nie będą umyte). Przede wszystkim zyska na tym skóra głowy - nie będzie przesuszona, dozna ukojenia i być może ograniczy wydzielanie sebum. Myjąc włosy delikatnym szamponem szybciej je wypielęgnujemy i na pewno szybciej zauważymy efekty pielęgnacji.

Należy pamiętać, że pierwsze podejście do delikatnego szamponu wcale nie musi być udane. Dla włosów i skóry przyzwyczajonych do silnych detergentów może być to "szok" i potrzeba trochę czasu, aby się przestawiły. Po pierwsze włosy podczas mycia mogą się bardzo plątać - problem ten rozwiąże nałożona po myciu odżywka. Po drugie skóra głowy początkowo może się bardziej przetłuszczać - może być to wina delikatnych środków myjących jak i niedomycia skóry spowodowanego niewłaściwą techniką mycia. Po trzecie delikatny szampon nie zmyje ciężkich silikonów, więc jeśli takich używamy, to co jakiś czas powinniśmy oczyszczać włosy silniejszym myjadłem.

Taki szampon możemy stosować podczas każdego mycia zupełnie odstawiając szampony z silnymi detergentami. Wszystko zależy od tego, jak nasze włosy i skóra głowy się z nim polubią. Jeśli włosy będą się robić oklapłe i obciążone to znak, że potrzebują silniejszego oczyszczenia. Można więc oczyszczać włosy wedle potrzeb co kilka dni, raz na tydzień, co dwa tygodnie/miesiąc ect.

1 komentarz:

  1. ciagle zastanawiam sie czy przerzucic sie na Babydream... ;D

    OdpowiedzUsuń